Information about the test kit:
Konsultacja online w wyspecjalizowanej i zarejestrowanej w Polsce przychodni telemedycznej Dimedic.PL wraz z badaniem RT-PCR i wynikiem w języku angielskim. Konsultacja oraz test są przeznaczone jedynie dla osób pełnoletnich
UWAGA - Badanie RT-PCR jest realizowane w wybranych miastach:
Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdynia, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław.
Szczegóły pod linkiem:
https://diag.pl/pacjent/koronawirus/akcja-badamy-wspieramy-medykow/
Przychodnia Dimedic.PL powstała, by pomóc Pacjentom i wesprzeć system opieki zdrowotnej podczas trwającej epidemii koronawirusa (Sars-CoV-2).
Po wypełnieniu kwestionariusza medycznego na Dimedic.PL otrzymasz:
- wstępną diagnozę w kierunku występowania choroby COVID-19;
- konsultację lekarską jeżeli występują ku temu przesłanki;
- e-receptę i/lub e-zwolnienie jeżeli lekarz uzna to za zasadne;
- badanie laboratoryjne;
- wynik badania PCR w języku polskim oraz angielskim.
Badanie PCR na Sars-Cov-2
Badanie na COVID-19 metodą Realtime RT-PCR jest jedynym, potwierdzającym lub wykluczającym chorobę Covid -19. W większości przypadków materiał do badania pobiera się podczas wymazu z tylnej ściany gardła. Można także dokonywać pomiarów w materiale pochodzącym z plwociny lub bronchoskopii.
Co to jest badanie PCR? To badanie genetyczne potwierdzające obecność materiału genetycznego wirusa w próbce biologicznej. W przypadku obecności wirusa Sars-Cov-2 (wirus ciężkiego ostrego zespołu oddechowego SARS-CoV-2) materiałem genetycznym detektowanym w badaniu jest RNA.
Wskazania do badania PCR
Badanie RT-PCR wykonuje się w celu ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia wirusem Sars-Cov-2, ze względu na najwyższą skuteczność w diagnostyce koronawirusa. Wskazaniami są dodatnie wyniki badań przeciwciał skierowanych przeciwko koronawirusowi, lub objawy zakażenia górnych dróg oddechowych, takie jak:
- kaszel,
- duszności,
- ból gardła (uczucie suchości, pieczenie w gardle).
Niepokojącymi symptomami mogą być również ciągłe zmęczenie, bóle mięśniowe oraz gorączka. Wskazaniem do przeprowadzenia badania PCR jest również kontakt z osobą zarażoną.
Test warto wykonać profilaktycznie:
- przed wyjazdem za granicę (zwłaszcza przy wyborze transportu lotniczego);
- po powrocie z urlopu,
- przed przyjęciem do szpitala,
- przed wizytą u osób z grupy ryzyka,
- przed i po uroczystościach rodzinnych (np. wesele, komunia, chrzciny itp.),
Dodatkowo badanie metodą PCR wskazane jest w przypadku:
- wstępnej oceny przechowania choroby Covid-19,
- podejrzenia o możliwy kontakt z osobą, która nie miała możliwości weryfikacji zachorowania (test daje największą skuteczność wykrycia po około 2 tygodniach od takiego kontaktu),
- rutynowej oceny nosicielstwa.
Przeciwwskazania do wykonania badania PCR
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania RT-PCR na Covid-19.
Jednak warto pamiętać, że badanie najlepiej wykonać dzień po wystąpieniu objawów klinicznych lub 7-9 dni od możliwego zakażenia. Wtedy uzyskiwana jest najlepsza czułość badania i zmniejsza się ryzyko wątpliwego wyniku.
Jak przygotować się do badania PCR?
Prawidłowe przeprowadzenie testu PCR wymaga przestrzegania następujących zasad:
- przed pobraniem wymazu nie należy myć zębów, używać płynów do płukania jamy ustnej, cukierków, gum do żucia, czy tabletek do ssania;
- wymaz zaleca się pobrać rano, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po 3 godzinach od ostatniego posiłku;
- materiał badawczy może być pobrany najwcześniej po 2 godzinach od zastosowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych, takich jak maści, krople, aerozole;
- przed pobraniem próbki nie należy wydmuchiwać i płukać nosa;
- przed pobraniem wymazu należy wyjąć ruchome protezy zębowe.
Przebieg badania PCR
Badanie RT-PCR wykonuje się na podstawie wymazu z gardła, nosogardzieli lub materiału pobranego podczas bronchoskopii, z którego izolowany jest materiał genetyczny wirusa (RNA SARS-CoV-2). W zależności od wykonywanego testu rozpoznawane są 2 lub 3 geny charakterystyczne wyłącznie dla Sars-Cov-2.
Próbka do badania pobierana jest przy pomocy wymazówki z tzw. podłożem transportowym, czyli specjalnej pałeczki, która jest zakończona jałową watą, bawełną lub bibułą. Po pobraniu wymazu umieszcza się ją w szczelnie zamykanym, jałowym pojemniku. Ważne jest, aby materiał badawczy nie był skażony innymi drobnoustrojami.
Wyniki będą gotowe najpóźniej następnego dnia od pobrania. Pacjent otrzyma certyfikat w języku polskim oraz angielskim. Wynik testu PCR będzie dostępny na stronie Diagnostyki (www.wyniki. diag.pl). Szczegółowe informacje zostaną przekazane w punkcie pobrań. Pacjent otrzyma numer, który kolejno należy wprowadzić na stronie internetowej wraz z datą urodzenia.
Dodatkowo wynik będzie możliwy do sprawdzenia w panelu pacjenta w przychodni internetowej Dimedic.pl.
Postępowanie po badaniu PCR
Jeśli wynik okaże się pozytywny konieczne jest stosowanie się do zaleceń Państwowej Izby Sanitarnej, a także jeśli to konieczne – także lekarskich. Wynik negatywny oznacza, że Pacjent jest zdrowy i nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego lub test został wykonany zbyt wcześnie.
W razie niepewnego wyniku konieczne jest powtórne wykonanie testu. Do momentu uzyskania powtórnego wyniku zaleca się postępowanie jak w przypadku wyniku pozytywnego.
Warunki realizacji badania
1. Wejdź na stronę dimedic.pl/start, wpisz lub wklej swój kod zaproszenia i rozpocznij kwestionariusz.
2. Uzupełnij swoje dane (są one niezbędne żeby móc wystawić skierowanie na badanie laboratoryjne).
3. Przejdź przez wywiad medyczny online.
4. Jeżeli jesteś zdrowy i/lub nie masz żadnych niepokojących objawów, otrzymasz od razu skierowanie do Diagnostyki na zakupione badanie (na swój adres e-mail).
5. Jeżeli masz jakieś objawy lub inne dolegliwości zdrowotne, to najpierw zostaniesz przekierowany do przychodni Dimedic.PL, gdzie odbędziesz konsultację z lekarzem i następnie otrzymasz skierowanie do Diagnostyki na zakupione badanie (na swój adres e-mail).
6. Na stronie Diagnostyki możesz wyszukać najbliższy punkt pobrań i pójść do niego w godzinach przyjęć z otrzymanym skierowaniem (instrukcje jak się przygotować do badania są podane na skierowaniu).
7. Wyniki badań będziesz mógł sprawdzić na stronie Diagnostyki (instrukcje zostaną podane w punkcie Diagnostyki).